Preloader Image
Bitcoin Fiyatı -TRY
  • 24s En Yüksek Fiyat - TL
  • 24s En Düşük Fiyat - TL
  • 24s Değişim - TL
  • 24s Hacim - BTC

Bitcoin Nedir?

En sade anlatımıyla digital ve kriptolu para birimi olan Bitcoin’in simgesi ? ve döviz kısaltması BTC’dir.

Satoshi Nakamoto’nun Japonyada 2007 senesinde deneysel olarak çalışmalarına başladığı Bitcoin çalışmaları, 2009 ocak ayı başlarında kullanıma başlanmıştır.

Herhangi bir ülkenin merkez bankasına bağlı olmadığı gibi resmi kuruluşlar veya vakıflar ile de herhangi bir bağlantısı yoktur.

Dünya serbest piyasalarında yerel para birimi ile alınıp satılmaktadır.

Dünyada birçok marka Bitcoin ile satışa başladıklarını ve yine birçok markanın ise Bitcoin ile alış veriş imkanı sunabilmek için altyapı çalışmalarının devam ettiğini basın açıklamaları ile dünya’ya duyurmuştur.

Sanal para birimi olan Bitcoinin transferlerinde herhangi bir aracıya ihtiyaç olmadığından gönderici, alıcı ve transfer tutarlarının lokal birimler tarafından denetlenmesi şu an için mümkün değildir.

Bitcoin üretimi sınırsız sayıda olmayacak toplam rezerv 21 milyon olacaktır.

Hesaplar tamamen kişiye özeldir, basit güvenlik önlemleri ile bir başkasının sizin hesaplarınızı kontrol etmesi mümkün değildir.
Birim değeri çok yüksek olan bu digital para biriminin “1” Bitcoin altındaki birimlerininde karışmaması adına isimlendirilmiştir:

Bitcoin (BTC)
0,001 – Millibitcoin (mBTC)
0,000001 – Microbitcoin (µBTC)
0,00000001 - Satoshi

Sistem üzerinde kullanıcılar birbirlerine aracı olmadan doğrudan transferler yapabilir. Transferler merkezi olmayan dağınık bir kayıt ve mutabakat sistemine kaydedilir. Bu kayıt ve mutabakat sistemine Blockchain adı verilir. Bitcoin ağı üzerinde transfer edilen değer birimi bitcoin (BTC) olarak adlandırılır.

Bitcoin’in Sahibi Ve Merkezi Kimdir?

Kimsenin e-posta teknolojisine sahip olmadığı gibi hiçbir kimse ya da kurum da Bitcoin ağına sahip değildir. Temsilcilik, franchise vb. bir oluşum yoktur. Bitcoin bir şirket ya da kurum değildir. Bitcoin açık bir teknolojidir ve herkes herhangi bir engelleme olmadan katılabilir, kullanabilir.

Bitcoin’in Fiyatını Kim Belirliyor?

Bitcoin’in değeri bağımsız piyasalarda arz talep ilişkisi ile belirlenir. Alıcı ve satıcıların emirlerini birbiri ile eşleştiren alım satım platformlarında yapılan işlemlerin bilgileri yayınlanır. Her alım satım platformunda Bitcoin fiyatı bağımsız olarak oluşur. Kullanıcıların yaptığı arbitraj işlemleri fiyatın piyasalarda birbirine yaklaşmasını sağlar.

Bitcoin’e Yatırım Yapmalı Mıyım?

Bitcoin fiyatları çoğu zaman bilindik birçok yatırım aracına göre son derece hızlı değişmektedir. Bu durum fırsatlar oluşturduğu gibi riskler de barındırmaktadır.

Bitcoin Güvenli Midir?

Bitcoin’in temel teknolojisi açık kaynaklıdır ve herkes tarafından gözlemlenebilir. Günümüze kadar binlerce bağımsız güvenlik uzmanı tarafından kontrol edilen Bitcoin'in temel teknolojisi ile ilgili geçmişte oluşan problemler hızlıca giderilmiştir. Fakat unutmamak gerekir ki Bitcoin halen evrimini sürdürmektedir.

Kullanıcılar üçüncü parti Bitcoin hizmet sağlayıcıları ile alış/satış, yatırım ya da transfer amaçlı çalışırken dikkatli olmalıdır. Günümüze dek birçok hizmet sağlayıcısı kullanıcılarını hırsızlık, sistemlere izinsiz girişler ve doğrudan dolandırıcılık ile mağdur etmiştir.

Kendi Bitcoin cüzdanınızı kullanırken cüzdanınızın şifrelerini ve gizli anahtarlarını korumaktan kendiniz sorumlu olursunuz. Bitcoin transferlerinin geri çevrilemez olduğunu hatırlatmak isteriz.